Roladki z bakłażana z pastą z włoskich orzechów

roladki z bakłażana z pastą orzechową

Gruzińskie roladki z upieczonych plastrów bakłażana z nadzieniem z pasty orzechowej.

Roladki z bakłazana z pastą orzechową

Bardzo proste połączenie kilku składników, dające wspaniały efekt. Są ostre, subtelne, słodkie i  swieże jednocześnie. Słodycz włoskich orzechów jest przełamana ostrością czosnku i odrobiną octu winnego, mięsisty, maślany w smaku bakłażan miło się łączy z delikatnym, ale wyrazistym nadzieniem. Do tego strzelające w zębach, soczyste kuleczki granatu.

Ważne, żeby dobrze doprawić pastę orzechową – nie powinna być mdła, ma być lekko słodka, ale i odrobinę kwaśna, odpowiednio słona.  I rzecz najważniejsza – bakłażany muszą być odpowiednio upieczone, miękkie, lekko szkliste i ciemnozłote. Niedopieczony bakłażan to katastrofa.

roladki z bakłażana z pastą orzechową

Dobrze przygotowane (co nie jest trudne ani specjalnie pracochłonne) roladki są doskonałe. Nie tylko wspaniale smakują, ale też pięknie wyglądają. Będą świetną przekąską na Sylwestra i karnawałowe imprezy.roladki z bakłażana z pastą orzechową

Można je spokojnie przygotować na dzień przed podaniem (granat można obrać kilka godzin wcześniej i przechować kuleczki pod przykryciem – lepiej  posypać nimi roladki w ostatniej chwili).

roladki z bakłażana z pastą orzechową

Roladki z bakłażana z pastą z włoskich orzechów

(Przepis na ok. 15 sztuk)

Składniki:

1 mały bakłażan (ok. 300 g)

2 łyżki oliwy

150 g orzechów włoskich

2 małe ząbki czosnku (albo 1 duży)

szczypta soli

1 łyżka posiekanej natki pietruszki

1/2 łyżeczki octu winnego

ok. 70 ml zimnej wody

pestki z 1/4 granatu

Sposób przygotowania:

Piekarnik rozgrzewamy do 180°C.

Bakłażany kroimy wzdłuż na 2-3 mm plastry (najłatwiej przy pomocy krajalnicy). Plastry smarujemy z dwóch stron oliwą, układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy na wyższym (ale nie najwyższym) poziomie piekarnika ok. 15 minut (bakłażan powinien być miękki, szkilsty, o ciemnozłotym kolorze). Wyjmujemy, studzimy.

W tym czasie mielimy w malakserze orzechy z czosnkiem do uzyskania konsystencji mokrego piasku.  Dodajemy wodę – masa powinna mieć konsystencję miękkiej pasty. Dodajemy natkę, sól i ocet, próbujemy i ewentualnie jeszcze doprawiamy – smak nie może być mdły.

Układamy po łyżeczce nadzienia na każdym plastrze, zwijamy.

Dekorujemy pestkami granatu.

Smacznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *