Ciasto ucierane z truskawkami

ciasto ucierane z truskawkami

Brzuch już mnie boli od truskawek. Ale nie odpuszczam :).  Teraz pora na ciasta – po tarcie z syropem pomarańczowym proste ucierane ciasto truskawkowe. Świeże wczesnoletnie ciasto, codzienne i domowe, do popołudniowej herbaty.

Kiedyś ciasta mogłyby dla mnie nie istnieć. Ich pieczenie wydawało mi się żmudne i trudne. Teraz dorosłam i im jestem starsza, tym bardziej ciasta mnie kręcą – wiem, które lubię i okazało się, że pieczenie ich jest stosunkowo proste. Fakt, łatwiej coś zepsuć, niż w innych daniach, czasem zdarza się spektakularna klapa, ale jest mnóstwo ciast bezpiecznych i udających się na 99 %.

ciasto ucierane z truskawkami

Takie właśnie jest to ciasto ucierane (dodam – moje pierwsze ciasto ucierane). Puszyste, śmietankowo-waniliowe, z mnóstwem truskawek. Puszczają trochę soku – dzięki temu na górze tworzy się fajna skarmelizowana skorupka. Jeśli ktoś jednak nie lubi pokrytego sokiem wierzchu, może użyć mniejszej ilości truskawek i rozłożyć je rzadziej na cieście. Wtedy nie będzie czerwone, tylko ciastowo-rumiane w czerwone plamki.

ciasto ucierane z truskawkami

Ciasto ucierane z truskawkami

(Przepis na 12-16 porcji)

Składniki:

100g miękkiego masła

2/3 szklanki drobnego cukru

1 jajko

pół szklanki kwaśnej śmietany 18 %

1 i 1/3 szklanki mąki pszennej

1 opakowanie budyniu śmietankowego (ok. 40 g)

1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

1 łyżeczka pasty waniliowej (można zastąpić cukrem waniliowym)

500 g truskawek

cukier puder

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Mąkę, budyń i proszek przesiać.

Masło z cukrem ubić mikserem na lekką, puszystą masę. Ucierając dodać jajko, zmiksować z pastą waniliową.

Do masy dodawać na przemian suche składniki i śmietanę (w trzech turach) mieszając łyżką tylko do połączenia składników.

Formę do pieczenia (średnica ok. 22 cm) wyłożyć papierem do pieczenia. Wyłożyć ciasto. Na cieście poukładać truskawki (jeżeli są duże, trzeba je przeciąć na dwa i układać przecięciem do góry).

Piec ok. 45-50 minut (aż patyczek wetknięty w ciasto będzie suchy) w temperaturze 180ºC. Jeżeli ciasto będzie się zbytnio rumienić – przykryć folią aluminiową (matową stroną do góry).

Wyjąć, wystudzić, ew. posypać przed podaniem cukrem pudrem.

Smacznego

Lekko zmodyfikowany przepis ze strony „Moje wypieki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *