Mazurek pomarańczowy

tarta pomarańczowa

Pyszna tarta o kruchym spodzie z pomarańczowym nadzieniem. Dla wielbicieli nieoczywistej słodyczy pomarańczowych ciast – jest słodka, ale jednocześnie ma delikatnie gorzkawy posmak pomarańczowej skórki.

Doskonała jako wielkanocny mazurek, ale przecież szkoda jej tylko na Wielkanoc.

Przygotowując mus na nadzienie należy dość dokładnie pozbyć się albedo (białej warstwy pod skórką pomarańczy) – inaczej ciasto może być nazbyt gorzkie.

Ciasto można przygotować 2 dni przed podaniem. Dzień przed nałożyć mus pomarańczowy. Tarta jest smaczniejsza, a przede wszystkim dużo lepiej się kroi (nie kruszy się) następnego dnia, a nawet dwa dni po przygotowaniu.

tarta pomarańczowaTarta pomarańczowa

(Przepis na 8-12 porcji)

Składniki:

Ciasto:

250 mąki pszennej krupczatki

3 łyżki cukru pudru

140 g masła

1 żółtko

ew. 2-3 łyżki lodowatej wody (tyle, żeby ciasto dało się zagnieść)

Nadzienie:

Mus pomarańczowy:

2 pomarańcze

1/2 cytryny

ok. 100-150 g cukru (do smaku – zależnie od kwaśności pomarańczy)

Kandyzowane plasterki pomarańczy:

1 pomarańcza

1,5 szklanki wody

1 szklanka cukru

Sposób przygotowania:

Ciasto:

Mąkę mieszamy z cukrem. Dodajemy pokrojone na kawałeczki masło. Siekamy razem nożem (ja używam do tego siekacza do kruchego ciasta), aż powstaną małe grudki. Rozcieramy masło z mąką czubkami palców do powstania kruszonki. Dodajemy żółtka i ew. śmietanę lub wodę, szybko zagniatamy. Formujemy kulę, spłaszczamy, owijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na 20 minut.

Po tym czasie ciasto rozwałkowujemy między dwoma kawałkami folii spożywczej i wylepiamy formę do tarty (ok. 25 cm średnicy).

Można też odwrócić kolejność prac (jeśli ma się więcej miejsca w lodówce) – świeżo zagniecionym ciastem wykleić formę i wstawić ją do lodówki na 20 minut.

Spód ciasta dziurkujemy widelcem, przykrywamy papierem do pieczenia i obciążamy grochem lub fasolą (albo specjalnymi kulkami ceramicznymi).

Pieczemy ok. 20 minut w temperaturze 200°C (brzeżki powinny być złocisto-brązowe, ale nie spalone). Wyjmujemy z piekarnika, zdejmujemy papier z obciążeniem. Studzimy.

Nadzienie:

Mus pomarańczowy:

Pomarańcze i cytrynę bardzo dokładnie szorujemy szczoteczką. Ocieramy skórkę bez jasnej części. Jasną część spod skórki (albedo) i pestki wyrzucamy. Owoce miksujemy w malakserze (masa nie musi być gładka, mogą pozostać małe cząstki). Dodajemy cukier (można to robić stopniowo, próbując, czy masa jest wystarczająco słodka). Gotujemy ok. 30-40 min. do zgęstnienia.

Kandyzowane plasterki pomarańczy:

Pomarańcze szorujemy szczoteczką. Kroimy na jak najcieńsze plasterki. W szerokim garnku zagotowujemy wodę z cukrem, mieszając. Wkładamy plasterki pomarańczy i gotujemy na małym ogniu, odwracając plasterki co jakiś czas. Trwa to ok. 1 godziny – pomarańcze powinny być szkliste, a płyn zmienić się w gęsty kleisty syrop. Pomarańcze wyjmujemy na papier do pieczenia.

Gorącą masę pomarańczową wykładamy na upieczony (najlepiej dzień wcześniej) i przestudzony spód. Na wierzchu układamy plasterki pomarańczy.

Smacznego

zmodyfikowany przepis ze strony słodkie.blox.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *