Domowa granola z migdałami

domowa granola z migdałami

Granola jest rodzajem kompromisu – pomiędzy chęcią zjedzenia na śniadanie czegoś słodkiego a pragnieniem żywienia się w sposób zdrowy i rozsądny. Jest niewątpliwie słodka, ale jednocześnie bardzo zdrowa – zawiera sobie wartościowe zboża, miód, owoce, orzechy, nabiał.

Granola to nic innego, jak chrupiące, uprażone płatki owsiane  w miodowej skorupce, polane gęstym jogurtem, z dodatkiem prażonych migdałów lub orzechów i  owoców. Moim zdaniem najlepiej smakuje z owocami jagodowymi – truskawkami, malinami, jeżynami. Ale każdy może dodać takie, jakie lubi najbardziej. Poza sezonem niezłe będą mrożone maliny lub jagody – trzeba je tylko wcześniej rozmrozić.

Migdały oczywiście można wymienić na wszelkie ulubione orzechy – laskowe, włoskie lub nerkowce.

Przepis należy traktować wyłącznie jako bazę – granolę można dowolnie wzbogacać (np. rodzynkami, innymi suszonymi owocami, żurawiną, ziarnami), można nią posypać jogurt lub krem i traktować jako deser.

Nie dajcie się tylko nabrać na granolę ze sklepu – nawet te bio smakują podle i nie mają wiele wspólnego z domową. Bardzo łatwą do zrobienia.

domowa granola z migdałamidomowa granola z migdałami

domowa granola z migdałami

Domowa granola z migdałami

(Przepis na pojemnik o pojemności ok. 1,5 l)

Składniki:

ok. 500 g płatków owsianych

1/2 łyżeczki soli

4 łyżki wody

8 łyżek miodu (ew. syropu klonowego)

1/2 szklanki cukru

200 g migdałów

dodatkowo: gęsty jogurt naturalny i ulubione owoce

Sposób przygotowania:

 Piekarnik rozgrzewamy do 150ºC.

Miód, cukier, wodę i sól wkładamy do rondelka i podgrzewamy na małym ogniu do rozpuszczenia się cukru i miodu.

Ciepłą masę mieszamy z płatkami, rozkładamy je na dużej blasze przykrytej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy ok. 15-20 minut, aż płatki będą rumiane (trzeba mieszać co jakiś czas i uważać, żeby się nie spaliły).

Migdały przekrajamy na pół, rozkładamy na blasze na papierze do pieczenia. Pieczemy w piekarniku ok. 10 minut (powinny się zezłocić, ale nie przypalić).

Kiedy migdały i płatki wystygną, mieszamy je ze sobą.

Podajemy z jogurtem i owocami.

Smacznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *