Pieczone bakłażany z miętą i czosnkiem

pieczony bakłazan z miętą i czosnkiem

Bakłażan to wspaniałe warzywo – pięknie wygląda, bujnie i imopnująco, świetnie też smakuje. Właśnie teraz jest najlepszy. Dobrze przygotowany jest aksamitny, maślany, ma lekko dymny smak. Doskonale łączy się z cukinią, pomidorami, papryką, czyli wszystkimi warzywami późnego lata. Kocha się z czosnkiem, miętą, makaronem i oliwą.

Z tą ostatnią nawet za bardzo – wchłonie każdą jej ilość jak gąbka, dlatego staram się nie smażyć go na wylanym na patelnię tłuszczu, a smarować oliwą i dopiero wtedy smażyć (a najlepiej piec). W ten sposób wchłanianie oliwy jest pod kontrolą  – nie trzeba jej co chwilę dolewać, a bakłażan nie jest ani za suchy, ani za tłusty.

Ale żeby bakłażan był smaczny, musi być naprawdę upieczony/usmażony. Wiotki, miękki i złocisty. Jeśli nie ma się wprawy w ocenianiu na oko, trzeba kawałek po prostu spróbować. Jeżeli czujemy najlżejszy posmak surowizny – nie jest gotowy. To ważne, bo niedopieczony bakłażan jest okropny – zepsuje każde danie. Dobrze upieczony jest wyśmienity.

Pieczony bakłążan z miętą i czosnkiem

Plasterki bakłażana upieczone z miętą i czosnkiem można jeść na zimno jako sałatkę, można też traktować je jako dodatek do mięsa (szczególnie do jagnięciny – na zimno lub ciepło).

pieczony bakłażan z miętą i czosnkiem

Pieczone bakłażany z miętą i czosnkiem

/Przepis na 2 porcje/

Składniki:

1 nieduży bakłażan

1 łyżka posiekanych listków mięty

1 łyżka posiekanej natki

1/2 ząbka czosnku

1 łyżeczka białego octu winnego

4 łyżki oliwy

sól, pieprz

Sposób przygotowania:

Bakłażana kroimy w cienkie plasterki, posypujemy solą, odstawiamy na 10 minut. Po tym czasie ocieramy papierowym ręcznikiem płyn, który wyciekł.

Plasterki bakłażana smarujemy z obydwu stron 3 łyżkami oliwy. Układamy w jednej warstwie na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w 180°C, aż bakłażan będzie miękki i złocisty z obydwu stron (plasterki trzeba w trakcie pieczenia obrócić).

Bakłażana przekładamy do miski, polewamy octem i 1 łyżką oliwy, dodajemy miętę, natkę i pokrojony w cieniutkie plasterki czosnek. Przyprawiamy solą i pieprzem, mieszamy.

Można jeść na zimno lub na ciepło. Tak przygotowany bakłażan jest świetnym dodatkiem do jagnięciny.

Smacznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *