Najbardziej kremowy z serowych deserów. Połączenie gładkiego twarogu z koglem moglem, śmietanką i wanilią. Pełna rozpusta. Tradycyjnie podaje się ją na wielkanoc, ale ja robię ją czasem również poza sezonem.
Pascha z tego przepisu jest delikatna i kremowa w środku, ale zwarta na wierzchu. Moim ulubionym dodatkiem do niej są płatki migdałowe – przyjemnie chrupią, co kontrastuje z gładką konsystencją deseru, nie zaburzają jej pięknego, białego koloru. Ale oczywiście można dodać dowolnych bakalii – rodzynek, orzechów. Można też podawać ją z owocowym sosem (maliny lub truskawki posypujemy cukrem pudrem, lekko podgrzewamy i przecieramy przez sito). Pascha nie jest bardzo słodka, ale sycąca – niewielki kawałek na osobę wystarczy.
Deser jest naprawdę pyszny, ale warunkiem powodzenia jest jego solidne (czyli długotrwałe) odsączenie i użycie dobrego sera. Najprostszy w użyciu jest ten mielony do serników, sprzedawany w wiaderkach. Ja używam sera z Piątnicy – jest gładki,dość ciężki, zwarty. Słyszałam, że niezły jest ten z Lidla, ale sama go nie próbowałam. Z serami w wiaderkach trzeba bardzo uważać – niektóre wyglądają i smakują dobrze, ale w deserach (sernikach) robią się wodniste – z gotowego deseru dosłownie cieknie biały płyn (serwatka?). Może to wina margaryny dodawanej do niektórych twarogów sernikowych, ale chyba niekoniecznie – użyłam ostatnio takiego, który margaryny w składzie nie miał, a sernik dosłownie płynął. Pascha z takiego sera wyjdzie półpłynna i niesmaczna.
Jeżeli więc nie mamy sprawdzonego sera w wiaderku, lepiej kupić niezbyt mokry zwykły tłusty ser i samodzielnie go zmielić (można zmiksować).
Pascha waniliowa
(Przepis na 8-12 osób)
Składniki:
1 kg sera do serników (ew. tłustego sera 3-krotnie mielonego)
kostka miękkiego masła (200g)
szklanka śmietanki 30%
30 dag cukru pudru
6 żółtek
1 łyżka pasty waniliowej (albo laska wanilii)
10 dag płatków migdałowych + ew. łyżka do posypania
ew. 10 dag innych bakalii (rodzynki, suszone figi, orzechy)
2 kawałki gazy o wymiarach 1m²
Sposób przygotowania:
Pastę waniliową (ew. przeciętą laskę wanilii i wyskrobane z niej nasionka)wkładamy do śmietanki, podgrzewamy (ale nie gotujemy), aż lekko zgęstnieje.
Żółtka ucieramy z cukrem na gładki, jasny krem, ciągle ubijając dodajemy po trochu ciepłą śmietankę (najpierw po łyżce, żeby nie ściąć jajek, a potem większymi porcjami). Przez chwilkę podgrzewamy masę jajecznę, uważając, żeby jej nie zagotować.
Twaróg miksujemy z miękkim masłem, dodajemy ciepłą masę jajeczną, miksujemy razem.
Dodajemy 10 dag płatków migdałowych i ew. inne bakalie, mieszamy dokładnie.
Durszlak wykładamy obydwoma kawałkami wilgotnej gazy (ma być podwójna warstwa.
Wylewamy masę serową, ustawiamy durszlak na dużym garnku i wstawiamy do lodówki na co najmniej 12 godzin (najlepiej na dobę).
Przed podaniem przykrywamy durszlak talerzem i obracamy. Zdejmujemy durszlak i gazę.
Łyżkę płatków migdałowch prażymy na suchej patelni, posypujemy jeszcze ciepłymi paschę – dzięki temu, że są ciepłe, przywrą do wierzchu deseru i nie będą spadać.
Smacznego
Potwierdzam pyszność tego specjału :-). Naprawdę palce lizać…..
🙂