Marchewka jest nieoceniona – zdrowa, tania, delikatna, słodka. Smakuje dzieciom, dorosłym już mniej.
Ja marchewkę lubię. Długo znałam ją w wersji łagodnej, jako soczystą surówkę, świeżo wyciskany sok, gotowaną z groszkiem i odrobinę masła jarzynkę do obiadu. Jakiś czas temu odkryłam jednak marchewkę wytrawną. Przede wszystkim – pieczoną. Jej smak jest głębszy, słodycz bogatsza, przydymiona. Taką marchewką można się bawić, zmienia smak w zależności od dodatków. Można dodać rozmaryn, trochę miodu, kumin, sok pomarańczowy. Upiec razem z pietruszką, selerem, batatem.
Będzie świetna jako dodatek do obiadu, można z niej zrobić pastę do chleba, dodać do makaronu.
Można zrobić też zupę. Z dodatkiem chili, skórki cytrynowej i czosnku będzie słodko-pikantna, świeża, rozgrzewająca. Bardzo gęsta – z grzanką wystarczy za cały obiad. Aby była jeszcze pyszniejsza, dodaję do niej podprażone płatki migdałowe i chipsy z szynki parmeńskiej.
Pikantna zupa z pieczonej marchwi z chili, czosnkiem i cytryną
(Przepis na 4 porcje)
Składniki:
1 kg marchwi
1/2 cytryny
80 ml oliwy
1/2 małej cebuli
1 ząbek czosnku
1/2 świeżej papryczki chili (albo szczypta suszonej)
3/4 l bulionu warzywnego lub rosołu z kurczaka
2 gałązki tymianki (lub 1/2 łyżeczki suszonego)
sól, pieprz
woda (2 – 4 szklanki)
4 cieniutkie plasterki szynki parmeńskiej (lub boczku)
garść płatków migdałowych
Sposób przygotowania:
Piekarnik rozgrzewamy do 200°C.
Marchewkę obieramy, kroimy na 2-centymetrowe kawałki.
Z cytryny ocieramy skórkę i wyciskamy sok.
Cebulę, czosnek i chili drobno siekamy (chili można dodać mniej lub więcej, w zależności od upodobania).
Marchewkę mieszamy z połową oliwy i skórką cytryny, doprawiamy solą i pieprzem. Rozkładamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, pieczemy ok. 40-60 minut (marchewka powinna być miękka i lekko przypieczona).
Resztę oliwy wlewamy do garnka, dodajemy cebulę, czosnek i chili i smażymy, mieszając, na małym ogniu, aż cebula i czosnek zeszklą się i zmiękną (nie powinny zbrązowieć).
Wlewamy bulion, sok z cytryny, dodajemy upieczoną marchewkę i tymianek i gotujemy 15 minut. Wyjmujemy gałązki tymianku, miksujemy wszystko. Doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy wodę, mieszamy i zagotowujemy (zupa jest bardzo gęsta, wody dodajemy tyle, żeby miała ulubioną przez nas konsystencję; jeśli zupę robimy dzień wcześniej, być może trzeba będzie jeszcze dolać trochę wody przed podaniem – wtedy trzeba ją znowu zagotować).
Przed podaniem prażymy na patelni płatki migdałowe (na złoto) i robimy chipsy z szynki (układamy na suchej patelni i wysmażamy na małym ogniu, aż zrobią się chrupkie). Zupę podajemy z chipsami z szynki, płatkami migdałowymi i grzankami.
Smacznego
Zmodyfikowany przepis z Twojego Stylu.
Wyśmienite!
Dziękuję za ten przepis!Szczególnie urzekła mnie kruszonka. Przyznam, że podobnie robiłam już wcześniej, a mianowicie zapiekałam jesienią gruszki, śliwki i jabłka ze sporą szczyptą cynamonu i podawałam na śniadanie z jogurtem sojowym lub ze szklanką mleka migdałowego. Ale muszę przyznać, że z letnimi owocami, to prawdziwy strzał w dziesiątkę!