Dynia to odkrycie sprzed kilku lat. W moim domu nie jadło jej się nigdy, ale to nigdy. Dyniowe pestki owszem. Wracając ze szkoły kupowałyśmy z dziewczynami pomarańczowe półksiężyce i wydłubywałyśmy pestki z grubych, mięsistych skorupek. Reszta lądowała w koszu.
I wreszcie jakiś czas temu, już dorosła, spróbowałam zupy dyniowej u koleżanki. Była pyszna. Potem upiekłam kawałki dyni. Potem zrobiłam tartę z dynią. Zakochałam się. Dynia jest delikatna, aksamitna, ma w sobie dużo słodyczy, ale i dymny posmak, który tę słodycz unieszkodliwia. Można zrobić z niej niemal wszystko – zupy, nadzienia do pierożków, zapiekanki, słodkie przetwory, tarty, ciasta. Jest treściwa, a jednocześnie zaskakująco mało kaloryczna. To miłe u progu jesieni, po rozpasanym kulinarnie lecie.
Zupa, na którą podaję przepis, towarzyszy mi przez całą jesień, jem ją na okrągło, jak gazpacho latem. Sycąca, rozgrzewająca, aromatyczna dzięki dodatkowi gałki muszkatołowej. Gładka, kremowa, pyszna, a przy tym banalnie prosta i błyskawiczna w przygotowaniu. Posypana kontrastującymi z nią chrupiącymi pestkami. Moja ulubiona.
Najczęściej używam do niej dyni odmiany hokkaido (to te małe ciemnopomarańczowe). Powodem jest czyste lenistwo – hokkaido nie trzeba obierać ze skórki. Każda inna odmiana dyni też będzie dobra (smak i kolor zupy będą troszkę inne).
Zupa dyniowa z gałką muszkatołową
(Przepis na 4 porcje)
Składniki:
1,5 kg dyni hokkaido (albo innej, ale wtedy trzeba obrać ją ze skórki)
1/2 łyżeczki świeżo utartej gałki muszkatołowej
2 łyżki oliwy
1 l bulionu warzywnego
4 łyżki pestek dyni
sól, pieprz
ew. olej z pestek dyni i świeży tymianek
Sposób przygotowania:
Dynię kroimy w dużą kostkę. Bulion podgrzewamy.
Rozgrzewamy oliwę w garnku o grubym dnie, wkładamy dynię i smażymy 5 minut mieszając. Zalewamy bulionem, dodajemy gałkę i gotujemy, aż dynia będzie miękka. Wszystko miksujemy. Doprawiamy solą i pieprzem.
Pestki dyni prażymy na suchej patelni – powinny się lekko przyrumienić i spuchnąć.
Zupę podajemy gorącą, posypaną pestkami i ewentualnie skropioną olejem z pestek dyni. Można posypać listkami świeżego tymianku – będzie jeszcze lepsza.
Smacznego