W Toskanii jest wiele do spróbowania – doskonałe wina, wspaniała wołowina, makarony z ragu z dziczyzny, trufle. Gdzieś na początku listy plasuje się też fasola – Toskańczycy ją kochają, jedzą w zupach, pastach do crostini (grzanek) i jako dodatek do mięsa. Nic tak nie pasuje do krwistego steku jak miseczka gotowanej fasoli, zanurzonej w sosie z oliwy,odrobiny pomidorów i octu winnego z dodatkiem świeżych ziół (najbardziej toskańskich ze wszystkich, czyli rozmarynu i szałwii; można dodać też nieco tymianku). Jest aromatyczna, dość gęsta, wyśmienita. Można ją dostać chyba w każdej toskańskiej restauracji.
Łatwo ją przygotować, można to zrobić nawet 2-3 dni wcześniej. Trzeba tylko wtedy pilnować, żeby cała była przykryta sosem (nie może wyschnąć). Ważne też, aby ocet winny dodawać dopiero wtedy, kiedy fasola jest już miękka – inaczej się nie ugotuje.
Nadmiar fasoli można zużyć do makaronu lub zupy albo rozgnieść z ugotowanym czosnkiem i oliwą i użyć jako smarowidła do grzanek. Można ją też zamrozić – po rozmrożeniu będzie smakowała równie dobrze.
Toskańska fasola
(Przepis na 8 porcji)
Składniki:
500 g suszonej drobnej białej fasoli
1 obrany ziemniak
2 dojrzałe pomidory
1/2 główki czosnku
świeże zioła (kilka gałązek rozmarynu, gałązka szałwii, można też dodać kilka gałązek tymianku)
listek laurowy
biały ocet winny
oliwa
sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Fasolę namaczamy przez noc w wodzie.
Rano odcedzamy, przepłukujemy i zalewamy wodą (2 cm powyżej poziomu fasoli)
Dodajemy ziemniak, rozgniecione pomidory, czosnek, zioła i listek laurowy oraz kilka łyżek oliwy.
Doprowadzamy do wrzenia i zbieramy szumowiny. Gotujemy do miękkości fasoli (ok. 40-60 minut).
Odcedzamy fasolę, pozostawiając szklankę wywaru. Wyrzucamy zioła, listek, ziemniak i większe kawałki pomidorów (oraz ich skórki). Czosnek wyjmujemy – można go wykorzystać do grzanek.
Fasolę zalewamy wywarem, dodajemy sporo oliwy i trochę octu winnego, tak, żeby lekko zaostrzyć smak. Doprawiamy solą i pieprzem.
Jeżeli fasolę przygotowujemy jakiś czas przed podaniem, zostawiamy więcej wywaru (tak, żeby cała była nim przykryta).
Smacznego
Przepis z książki”Włoska wyprawa Jamiego” Jamiego Olivera
Ribollita to odmiana warzywnej zupy minestrone – warzywa, fasola , pomidory i kapusta toskanska . Bardzo gesta, pozywna i zdrowa.