Tarta z kozim serem i pieczoną papryką

tarta z kozim serem i pieczoną papryką

Tarty z kruchego ciasta są dla mnie uzależniające. Pełne niespodzianek.

Nadzienie może być za każdym razem inne, w zależności od nastroju i pory roku – solidne na bazie porów, cebuli i boczku na zimę, lekkie latem – pełne cukinii i pomidorów. Kiedy przychodzi sezon owocowy, świetnie smakują wypełnione kremem i posypane truskawkami, porzeczkami, czereśniami.

Przygotowując tartę, warto pamiętać, żeby podpiec ciasto wcześniej, jeszcze bez nadzienia – wtedy pozostanie kruche. Można je przygotować dzień wcześniej (przed przyjściem gości pozostanie wlanie nadzienia i włożenie do piekarnika).

Krucha tarta lubi nadzienie w formie szczelnie ją wypełniającej masy – zazwyczaj albo wszystkie składniki miksujemy, albo te w kawałkach zalewamy mieszaniną jajek, śmietany, jogurtu, sera itp.

tarta z kozim serem i pieczoną papryką

Tarta, na którą przepis podaję, jest jedną z moich ulubionych. Delikatna, ale wyrazista, bo wypełniona kozim twarożkiem. Z chrupiącym maślanym brzegiem i słodkimi paskami papryki.

Można ją podawać na ciepło lub na zimno, dobrze smakuje podgrzana w piekarniku.

tarta z kozim serem i pieczoną papryką

Tarta z kozim serem i pieczoną papryką

(przepis na 8-12 porcji)

Składniki:

Spód:

1 szklanka mąki pszennej krupczatki

1/2 szklanki mąki kukurydzianej

100 g zimnego masła

1 żółtko

szczypta soli

3-4 łyżki lodowatej wody (tyle, żeby ciasto dało się zagnieść)

Nadzienie:

3 strąki czerwonej papryki

300 g koziego twarożku

200 g ricotty

4 łyżki tartego parmezanu

3 jajka

pieprz

listki z kilku gałazek tymianku

Sposób przygotowania:

Spód:

Obydwa rodzaje mąki mieszamy z solą. Dodajemy pokrojone na kawałeczki masło. Siekamy razem nożem (ja używam do tego siekacza do kruchego ciasta), aż powstaną małe grudki. Rozcieramy masło z mąką czubkami palców do powstania kruszonki. Dodajemy żółtko i wodę, szybko zagniatamy. Formujemy kulę, spłaszczamy, owijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na 20 minut.

Po tym czasie ciasto rozwałkowujemy między dwoma kawałkami folii spożywczej i wylepiamy formę do tarty (ok. 25 cm średnicy).

Można też odwrócić kolejność prac (jeśli ma się więcej miejsca w lodówce) – świeżo zagniecionym ciastem wykleić formę i wstawić ją do lodówki na 20 minut.

Ciasto na spodzie formy dziurkujemy widelcem, przykrywamy papierem do pieczenia i obciążamy grochem lub fasolą (albo specjalnymi kulkami ceramicznymi).

Pieczemy ok. 10-15 minut w temperaturze 200°C (aż ciasto lekko się zezłoci). Wyjmujemy z piekarnika, zdejmujemy papier z obciążeniem.  Studzimy.

Piekarnik nastawiamy na funkcję grill. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Papryki myjemy i układamy na blasze. Pieczemy ok. 1 godziny, obracając co jakiś czas (skórka powinna być czarna ze wszystkich stron). Wyjmujemy, wkładamy papryki do garnka i przykrywamy pokrywką. Kiedy ostygną – zdejmujemy skórkę, oczyszczamy z nasion i błon. Kroimy w paski.

Twarożek, ricottę i jajka miksujemy, dodajemy pieprz i tymianek, mieszamy. Ostudzony spód posypujemy parmezanem. Wylewamy na spód masę serową, na wierzchu układamy paski papryki i posypujemy grubo zmielonym pieprzem.

Pieczemy 25-30 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C (aż masa się zetnie – można sprawdzić patyczkiem, czy tarta jest gotowa). Jeżeli wierzch zacznie się za bardzo przyrumieniać – nakrywamy folią aluminiową.

Podajemy na zimno lub na ciepło.

Smacznego

Na podstawie przepisu z książki „Przyjęcia u Kręglickich”

One thought on “Tarta z kozim serem i pieczoną papryką

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *