Domowe lody waniliowe

domowe lody waniliowe

Dawno temu na wakacjach u babci moje ciotki robiły domowe lody. Z jajek prosto od kury i śmietanki z mleka prosto od krowy. Ich prawdziwy, bogaty, śmietankowy smak mam w pamięci do dziś. I niezwykłą konsystencję – świeżo zamrożone nie były zwarte, tylko jakby kremowe, już wogóle nie płynne, ale jeszcze nie stężałe do końca.

Już żadne lody tak nie smakowały jak tamte wyjadane wspólnie łyżkami z jednej miski. I ten magiczny czas oczekiwania, kiedy wreszcie się zamrożą.

domowe lody waniliowe

Myślałam, że nigdy już takich nie spróbuję, aż znalazłam przepis idealny. Bardzo prosty, potrzeba kilku zaledwie składników. Powolny, uczciwy i staroświecki – lody robi się z najtłuściejszej śmietanki i kogla-mogla, trzeba je cierpliwie mieszać co pół godziny. Nie ma żadnego oszukaństwa – jest za to milion kalorii, oblizywanie łyżki i oczekiwanie. Są tysiąc razy lepsze niż  te ze sklepu.

Najlepszą konsystencję mają w dniu przygotowania, ale pyszne są również mocno zmrożone w kolejnych dniach.

domowe lody waniliowe

Domowe lody waniliowe

(Przepis na niepełny litrowy pojemnik – ok. 6 porcji)

Składniki:

500 ml śmietanki 36% (i taka musi być, nie chudsza)

250 ml mleka (co najmniej 3,2 %)

5 żółtek

130 g drobnego cukru

1 łyżeczka pasty waniliowej (albo 1 laska wanilii)

Sposób przygotowania:

Połowę śmietanki mocno chłodzimy.

Pozostałą wraz z mlekiem wlewamy do rondla. Dodajemy pastę waniliową albo laskę wanilii (rozcinamy ją wzdłuż, wyskrobujemy ziarenka i wszystko wkładamy do mleka). Płyn podgrzewamy – musi być gorący, ale nie może się zagotować. Pozostawiamy na 1-3 godz.

Po tym czasie żółtka z cukrem ucieramy na kogel-mogel. Powinien być jasny i gęsty, ale jeżeli zostanie niewielna ilość kryształków cukru, nie należy się przejmować. Śmietankę z mlekiem jeszcze raz podgrzewamy (laskę wanili wyrzucamy) i przecedzamy przez sito. Po trochu dodajemy do żółtek i razem ubijamy. Podgrzewamy na małym ogniu cały czas mieszając, aż krem zgęstnieje i będzie osadzał sie na łyżce (nie zagotowujemy). Zdejmujemy z ognia, przecedzamy przez sito, dodajemy zimną śmietankę, mieszamy. Przelewamy  do pojemnika i studzimy. Zimną masę wkładamy do zamrażalnika. Mieszamy co pół godziny. Lody powinny być gotowe po 5-6 godzinach.

Smacznego

Zmodyfikowany przepis z magazynu „Kuchnia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *